Results 1 to 15 of 49

Thread: How much do you spend on food each month?

Hybrid View

  1. #1
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Colorado
    Posts
    4,243

    How much do you spend on food each month?

    I am asking because apparently my husband and I should eat about 6,000 calories a day for all we spend on food. We should have budgeted long ago, but we are both avoiders...and it's only been a dire necessity recently due to Marta's expensive surgery and the fact we bought a new (used) car recently.

    The grand total for October was....... $750

    I am blown away! We eat out too much and buy too much of the non-staples! We are definitely towing the line. Part of the reason it's so high is also because my brother still lives with us (he is moving out next month!) and even though he buys some of his own food we all share. But this does not account for the outrageous amount!

    Denver has high food prices, but we are just irresponsible!! Our new goal is to spend $75 a week (no eating out)! And with the extra pay down the vet bill faster, hopefully!

    What do you spend per month on food (and how many people are there)?

  2. #2
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Where the sun always shines.
    Posts
    404
    WOW! I dont know how much per month but i go to the market almost everyday and spend $50 or more every day, just for that day's lunch and dinner. I need to start shopping for each week.
    Biscotties, the perfect companion for your latte.
    I love my girls Nena & Lola, there just perfect.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    FL
    Posts
    4,614
    Well, you can set a limit for the times you eat out... say, maybe just lunch on the weekend. Don't say you won't eat out at all because it's an unreasonable goal for someone who eats out often.

    To spend less, an important thing to do is to plan your menu's ahead.
    On Saturday morning or Friday night, make a list of the meals for the week.
    Buy only the groceries you need to make the things you planned.

    Don't throw out your Sunday paper. I save an average of 20 dollars a month just by clipping coupons.

    It takes a few minutes but it's well worth it. It's like free money.

    I think about 100 a week is reasonable for a 3 to 4 person household.

    If you need menu ideas, I can help!

  4. #4
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Where the sun always shines.
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by beeniesmom
    Well, you can set a limit for the times you eat out... say, maybe just lunch on the weekend. Don't say you won't eat out at all because it's an unreasonable goal for someone who eats out often.

    To spend less, an important thing to do is to plan your menu's ahead.
    On Saturday morning or Friday night, make a list of the meals for the week.
    Buy only the groceries you need to make the things you planned.

    Don't throw out your Sunday paper. I save an average of 20 dollars a month just by clipping coupons.

    It takes a few minutes but it's well worth it. It's like free money.

    I think about 100 a week is reasonable for a 3 to 4 person household.

    If you need menu ideas, I can help!

    Corgi if you dont take this advice i sure will lol, thanks Beenie
    Biscotties, the perfect companion for your latte.
    I love my girls Nena & Lola, there just perfect.

  5. #5
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    FL
    Posts
    4,614
    Scottiemom, thanks.
    I love to cook and grew up with a family of 8 at the table every night!
    Mom sure knew how to make a dollar go far and the food was always great.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Where the sun always shines.
    Posts
    404
    Quote Originally Posted by beeniesmom
    Scottiemom, thanks.
    I love to cook and grew up with a family of 8 at the table every night!
    Mom sure knew how to make a dollar go far and the food was always great.
    Thats really sweet, same with us. All our meals are homecooked and delicious.
    Biscotties, the perfect companion for your latte.
    I love my girls Nena & Lola, there just perfect.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Northern California
    Posts
    3,182
    Best tip: Shop at ethnic markets. I went to Whole Food's and bought a couple yogurts and two bottles of juice. It cost about $20.

    Now, take that $20 to an asian market and you have enough food to last at least 2-3 days for a single person.

  8. #8
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Colorado
    Posts
    4,243
    Quote Originally Posted by beeniesmom
    Well, you can set a limit for the times you eat out... say, maybe just lunch on the weekend. Don't say you won't eat out at all because it's an unreasonable goal for someone who eats out often.

    To spend less, an important thing to do is to plan your menu's ahead.
    On Saturday morning or Friday night, make a list of the meals for the week.
    Buy only the groceries you need to make the things you planned.

    Don't throw out your Sunday paper. I save an average of 20 dollars a month just by clipping coupons.

    It takes a few minutes but it's well worth it. It's like free money.

    I think about 100 a week is reasonable for a 3 to 4 person household.

    If you need menu ideas, I can help!
    Thanks for your help! Menu ideas would be great! We are vegetarians so if there's meat we can always substitute.

    I know not eating out at all is unreasonable, but part of the problem is just my husband's laziness. I've agreed to pack his lunches so he doesn't eat out for lunch everyday, and then top it off with starbucks!

    My husband and brother also love to cook and have been making elaborate meals every weekend. I enjoy eating them, but I think we have gone overboard!

  9. #9
    What do you spend per month on food (and how many people are there)?
    Just two of us here. To tell you the truth, I don't know, but I do know we spend too much! Maybe next month I'll start keeping track.
    http://petoftheday.com/talk/signaturepics/sigpic9646_1.gif
    Forever in my heart...
    Casey.Ginger.Corey.Mandy.Sassy
    Lacey.Angel.Missy.Jake.Layla

  10. #10
    Join Date
    May 2005
    Location
    Victoria, Australia
    Posts
    1,758
    I can feed the cat and myself for less than $30 a week and the cat gets more than half of that. Does not include litter or the occasional block of chocolate (for me). I don't eat meat so I guess I'd save a fair bit there, I also don't eat out.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    New Jersey
    Posts
    9,862
    Quote Originally Posted by G535
    I can feed the cat and myself for less than $30 a week and the cat gets more than half of that. Does not include litter or the occasional block of chocolate (for me). I don't eat meat so I guess I'd save a fair bit there, I also don't eat out.
    I am moving to Australia. I spend about $360.00 a month on food and toiletries (that includes "eating out" at a fast food place about once every three weeks or so). And spend an additonal $70.00 a month on food, treats, chewies, toys and pick-up bags for the dog.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Binghamton, New York
    Posts
    5,986
    Hmmm....I spend roughly 200$ a week on groceries. But that is no Including pet food, supplies, or vet bills. But with two growing boys, a constantly hungry hubby, we barely make do on that!!
    Maggie,

    I didn't slap you, I just high fived your Face!
    I've Been Boo'd!!

  13. #13
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    Sask. Canada
    Posts
    6,001
    maybe $300-$400 including dog and critter food. thats combined for me my mom, 6 dogs, 2 guinea pigs, 1 rabbit, 6 gerbils, 1 snake, 1 bird.. we could never afford some of the amounts I am seeing here.
    Shayna
    Mom to:
    Misty-10 year old BC Happy-12 year old BC Electra-6 year old Toller Rusty- 9 year old JRT X Gem and Gypsy- 10 month ACD X's Toivo-8 year old pearl 'Tiel Marley- 3 year old whiteface Cinnamon pearl 'Tiel Jenny- the rescue bunny Peepers the Dwarf Hotot Miami- T. Marcianus

    "sister" to:

    Perky-13 year old mix Ripley-11 year old mix

    and the Prairie Clan Gerbils

  14. #14
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Clare, MI
    Posts
    1,655
    Hubby and I spend roughly around 60.00 a week on food and that is with me having to eat out because I'm too much of a ditz to remember to pack my lunch






    A positive attitude may not solve allyour problems, but it will annoy enough people to make it worth the effort.-Herm Albright

  15. #15
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    New Zealand
    Posts
    11,191
    We spend on average about 190 a week on groceries,( 2 adults,one teenage daughter) sometimes it is a bit more ,sometimes a bit less, we don't have heaps of luxuries either ,but we do have good food, i insist on good bread,milk.meats etc, so that costs extra, this includes three of the kitties foods,but not lexie's or litter included,but does include all toiletries,etc,not just food, everything one needs in the cleaning department, i could cut down i guess, but i used to buy all the cheapest of everything years ago because i had no choice,now i like to buy better brands and decent quality items and food.
    Furangels only lent.
    RIP my gorgeous Sooti, taken from us far too young, we miss your beautiful face and purssonality,take care of Ash for us, love you xx000❤️❤️

    RIP my beautiful Ash,your pawprints are forever in my heart, love and miss you so much my big boy. ❤️❤️

    RIP my sweet gorgeous girl Ellie-Mae, a little battler to the end, you will never ever be forgotten, your little soul is forever in my heart, my thoughts, my memories, my love for you will never die, Love you my darling little precious girl.❤️❤️

    RIP our sweet Nikita taken suddenly ,way too soon ,you were a special girl we loved you so much ,miss you ❤️❤️

    RIP my beautiful Lexie, 15 years of unconditional love you gave us, we loved you so much, and miss you more than words can say.❤️❤️

    RIP beautiful Evee Ray Skye ,my life will never be the same with out you ,I loved you so much, I will never forget you ,miss you my darling .❤️❤️

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 10-15-2009, 02:18 PM
  2. Spend, spend, spend........
    By Pawsitive Thinking in forum General
    Replies: 6
    Last Post: 09-22-2006, 10:05 AM
  3. How much do you spend on Cat food?
    By CultureJunky in forum Cat General
    Replies: 19
    Last Post: 05-04-2006, 03:52 PM
  4. How much $$ do you think you spend on cat food a month?
    By NoahsMommy in forum Cat General
    Replies: 24
    Last Post: 12-08-2003, 09:51 AM
  5. Don't spend $50 for 50 lbs!
    By Bunnicula05 in forum Pet General
    Replies: 4
    Last Post: 04-05-2002, 04:05 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Copyright © 2001-2013 Pet of the Day.com