So, I made my own babyfood chicken! And Honeybun seemed to love it! I had a package of 3 really large boneless breasts, they were about $6, and that is what 6 bottles of babyfood would cost me. I think I have WAY more than that with the babyfood I made. I have a large container that I filled, and I'm hoping it lasts me most of the week. It's not as thin as babyfood, but it's gotta be more substantial than babyfood. Honeybun ate it and went upstairs to sleep on my bed, so he was full and happy, and didn't come yelling at me for more, lol.
My one friend did mention that Big Lots has babyfood for 2 or 3 bottles for a $1, but I think if I can make my own every week, that will be better, not just financially but also better quality for Honeybun.
Bookmarks