Results 1 to 15 of 25

Thread: Three dollars a day?

Hybrid View

  1. #1
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Kentucky, LAND OF THE EASILY AMUSED
    Posts
    25,224
    Quote Originally Posted by lizbud View Post
    Ever eat mustard sandwiches? How about mashed potato sandwiches?

    Not bad, if you're hungry enough.
    Lol, potato chip and catsup sandwiches rock.....and I have a kitchen filled with food!

    Laura,

    If you ever need a roomie!

    Karen,

    You hit on a very vital point- CANNING.

    I wish I had the knowledge and the patience to can food. Being on my own it's not really a viable option for me. I'd love to do sauces and pickles, but by the time I'd get around to eating all the stuff?

    I saw BEAUTUFUL tomatoes today, three pounds for a dollar! Cukes looked good, so did the onions and bell peppers.

    Canned fruits and veggies are not the best option, but in a pinch they will do.

    -----------

    I had a roomie that went crazy over a Hobo Stew that I put together.

    Fried hamburger, tomato sauce, canned veggies and some S and P, garlic and spices.

    You would have thought I had cooked steak and lobster. 3 dollars a day is really challenging but it can be done.

    Medusa,

    I saw an artichoke for 2.99 at one store.

  2. #2
    I like eating Potato Chips and Ketchup, never ate a sandwich of the two before though. Soup is probably the best food you can buy for cheap, homemade can be cheaper than canned.


  3. #3
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Land of the Ducks...quack!
    Posts
    7,007
    I've eaten for far less a day and granted it wasn't the best fare but it WAS food.
    Anyone ever make tomato soup out of kechup packets and spices?

  4. #4
    Join Date
    Jun 2000
    Location
    Windham, Vermont, USA
    Posts
    40,861
    Quote Originally Posted by RICHARD View Post
    Lol, potato chip and catsup sandwiches rock.....and I have a kitchen filled with food!

    Laura,

    If you ever need a roomie!

    Karen,

    You hit on a very vital point- CANNING.

    I wish I had the knowledge and the patience to can food. Being on my own it's not really a viable option for me. I'd love to do sauces and pickles, but by the time I'd get around to eating all the stuff?
    But that's the glory of it - you have enough for yourself, and enough to give to friends! (You DO have friends, right?) Though you are in California - which feeds the rest of the country much of its produce, so I am sure you can get stuff cheaper year-round than we in states that have months of time when nothing grows but the snow piles! I don't can anymore, but did as a kid - jellies and jams were the most fun, but pickles were cool, too! Now, sadly, I am allergic to cucumbers, so no pickles for Karen.

    It's not hard to do, really - you just need to have the right supplies, and a high tolerance for heat and steam!

  5. #5
    if you have a farmers market near you... You can get good vegetables for less than a dollar for two or three (Like green peppers... at the local farmers market we can get them for .50 a piece of three for a dollar)

    or you could get some seeds (even from the vegetables themselves rather than packets) get some potting soil and a tupperware dish and GROW some vegetables.




    R.I.P my dear Sweet Teddy. You will be missed forever. We love you.

    http://www.hannahshands.etsy.com

  6. #6
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Kentucky, LAND OF THE EASILY AMUSED
    Posts
    25,224
    Quote Originally Posted by Karen View Post
    (You DO have friends, right?) !
    LOL, I do have the Edster!

    I watched my G-MA can and loved it.

    Cah lee fuh nee Ah has nifty produce. I can jump into my car and go to Palmdale for fruits or Oxnard for tons of other stuff.

    There are some roadside stands that you can shop at but they prices are a little bit steep!

    --------
    Tomato soup from k-packs?

    NO, but I have been so broke I was PO......I couldn't afford the "OR"!

    http://petoftheday.com/talk/showthre...ighlight=ramen

  7. #7
    Quote Originally Posted by Karen View Post
    Though you are in California - which feeds the rest of the country much of its produce, so I am sure you can get stuff cheaper year-round than we in states that have months of time when nothing grows but the snow piles!
    Oddly Karen, produce is more expensive here. As is wine...which is produced in the state as well. I was rather shocked when we moved here at the high prices of groceries.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2000
    Location
    Windham, Vermont, USA
    Posts
    40,861
    Quote Originally Posted by Edwina's Secretary View Post
    Oddly Karen, produce is more expensive here. As is wine...which is produced in the state as well. I was rather shocked when we moved here at the high prices of groceries.
    Well that's just weird! We get told all the time by environmentalists how we should "buy local" because the cost of transport is built into the cost of food trucked from far away ... To which I say - "Yeah, try finding green vegetables grown "locally" in Massachusetts in February ..." but you'd think when they are only transported a few miles, they'd be far less expensive ...

  9. #9
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    california
    Posts
    8,397
    Karen, that is definitely not the case.
    don't breed or buy while shelter dogs die....

    I have been frosted!

    Thanks Kfamr for the signature!


  10. #10
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Deep-N-Heart of Tx && My Babie's Hearts
    Posts
    15,555
    Hey ketsup or tarter sauce is pretty darn good on a saltine.. I used sqeak by on a package of saltines & add a topping on top.. yum yum Yup to pay bills & not much money for groc then you would be suprised what you can live on..

    ~~~Thank You Very Much {Kim} kimlovescats for the Grand Siggy~~~

    [[ Furr Babies are Like Potato Chips **** No One Can Have Just One ]]
    ****** Kindness, Mercy & Justice to All Living Creatures ******
    {{{{{Everyday is a Gift = That's why it's Called the Present }}}}}
    ((( Each Day With Our Pets is a Surprise Package Waiting to be Opened )))
    <Sunsets are God's Reminder to Us That At The End of the Day We're All In This Together>

  11. #11
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Kentucky, LAND OF THE EASILY AMUSED
    Posts
    25,224
    Quote Originally Posted by Karen View Post
    To which I say - "Yeah, try finding green vegetables grown "locally" in Massachusetts in February ..." but you'd think when they are only transported a few miles, they'd be far less expensive ...
    There is something that makes me think, SCAM-it's the 'enviro' fruits and veggies. THey are touted as pesticide free and organically grown.

    How do we know that? They are priced as much as 25-50% over a market offering and aren't any different.

    The stands are more a touristy kind of offering but if you go up the road to Palmdale around peach/pear and tomato season you can buy in bulk at some really outstanding prices.

  12. #12
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Canada
    Posts
    872
    I've done the cheap food trick recipes with friends to see how far our imaginations and creativity would take us. Amazing what you can buy and stretch into nutrtious meals if you have to. And we did sample everything we thought of, only a few weren't tasty. As for fresh produce, no matter where you live you can have a hydroponic garden anywhere in the house and grow lertuce, tomatoes, cucs, zuchuni, beans, peppers, etc.
    Homemade soups with lentils, white or brown beans, lima beans, black beans, etc, all high in protein and very filling. Many variations to think of, all delicious.Just amazing what you can throw into a huge pot of homemade soup.
    Buying in season and freezing or canning helps a lot.

Similar Threads

  1. Our tax dollars at work
    By momoffuzzyfaces in forum Dog House
    Replies: 37
    Last Post: 04-05-2010, 06:57 PM
  2. How do I get 20 US dollars?
    By Argranade in forum General
    Replies: 5
    Last Post: 10-24-2006, 04:15 PM
  3. I Need 165,000 Dollars!!!!
    By RICHARD in forum General
    Replies: 1
    Last Post: 01-17-2005, 04:29 PM
  4. Two dollars?
    By RICHARD in forum Cat General
    Replies: 5
    Last Post: 01-06-2005, 11:11 AM
  5. For 10 million dollars..
    By slleipnir in forum General
    Replies: 28
    Last Post: 07-21-2003, 02:22 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Copyright © 2001-2013 Pet of the Day.com