I always thought Sam's prices were too high, I've been there a few times with friends. For what little I'd be saving on unit price, I'd be spending on membership fees, so it wouldn't make a difference. As far as the big tub of peanut butter, try filling 12 kongs a day and then tell me you have too much peanut butter.