I think that's pretty accurate except the food part seems a bit too high for weekly prices. I pay that much every month or two for two dogs (depending on how much I ended up throwing away). Also, if you're a good shopper, you can probably get away with even less on the toys, bowls and such and have more saved up for emergency vet bills (this seems to happen at one point or another). For instance, instead of going to your petco, petcetera, or whatever else you have there, you can easily find good leashes at dollar stores for half the price. When I went out to buy a new leash at petcetera, I found it hillarious that they charge 20+dollars for a leash that I paid 6 dollars for (which is VERY durable btw). Anyways...I think you're pretty much on the right track.
Bookmarks