I am thinking about leasing the haflinger/QH that I've been riding, Pride & Joy. He used to be abused like most of you know, so I would be the only one riding him, and I could ride him whenever. That makes it a lot easier for me. He is such a good boy. I rode him today and he was smooth as ever.I am in love with this pony. He is 17 and surely is the "Pride & Joy" of my life! He needs to be handelled more, and my instructor really hopes I will lease him. It would be $425 a month.. and when I ride by myself it's $25. So to get my money's worth I would have to ride atleast 3 times a week for the month. So getting mathmatical, it would be 3x4 which is 12, and then each ride is usually $25, so I would do 25x12 which is $300. I get two free lessons each month priced $50 each so that is a hundred, making $300 four hundred. so, it's pretty evened out. Do you agree with this price? Let me know
![]()
Bookmarks