So that'd feed Roxy 2x and Lily 4x. The thighs were pretty good sized I guess? I think they were $5, so 4 meals for each of them would be about $10.Quote:
Originally Posted by lv4dogs
Printable View
So that'd feed Roxy 2x and Lily 4x. The thighs were pretty good sized I guess? I think they were $5, so 4 meals for each of them would be about $10.Quote:
Originally Posted by lv4dogs
I would buy the whole chicken and cut off portions for Lily, it'd be much cheaper that way. When you buy cuts of meat you are being charged more for the time that it takes them to cut everything up.
Okay, so if I bought 2 whole chickens.. I could feed Roxy half of it for one meal, plus maybe an egg or something added in there if I wanted? Then, buy another whole chicken for Lily and give her parts with added egg or veggies or something in there? If only my mom could get convinced and get a new job:(. So... let's say I bought 4 chickens. How many meals would that be for Lily? (saying I split the Chickens betweeen them. 2 for her, 2 for Roxy) Is meat usually cheaper at a butchers?Quote:
Originally Posted by .sarah
My mom still has it in her mind that they'll choke on the bones, or that the dogs are going to get sick because of all the crap they put in meat nowadays. I told her dogs have stronger immune systems, but she's still not listening to me!
4 whole chickens (approx 2.5-4lbs/each) will feed ALL 4 of my dogs 2 meals each. And sometimes I even have a thigh or leg or the like left over after 2 meals.
Raustyk weighs 98lbs
Nanook 75lbs
(they get the bigger chickens)
Kaige 52lbs
Indy 62lbs
(they get the smaller chickens)
They should last a little while then, since Roxy's smaller than Kaige, and Lily's a midget compared to them.Quote:
Originally Posted by lv4dogs
Yeah, I'd say you'd have to split up the chickens between them. If you fed Lilly meat from only one chicken you'd have to freeze it because it would go bad before she could eat it all.Quote:
Originally Posted by Roxyluvsme13
I could just use one chicken and split it between them.. I dunno how they're going to react to the meat though, my mom said Lily won't eat it, but that's what she said about the egg, too ;D.Quote:
Originally Posted by lv4dogs
Any tips on convincing her..?
Let her read this thread?
Quote:
Originally Posted by Roxyluvsme13
Pay for it yourself.
That's what I had to do. My dad was okay with feeding them crap from Wal-Mart (Purina), and was easily convinced to take a step higher and purchase from Pet Supermarket (Nutro). However, feeding them $50/33lb food (TimberWolf) and RAW/BARF diet, was totally left to me.
May proove to be difficult for you since you're jobless, but if you get any sort of allowance whatsoever - save it. Next time you go grocery shopping and start up a conversation about raw feeding - pull out your wallet and tell her you'll pay for it.
She won't come near the computer..Quote:
Originally Posted by IRescue452
Kay, I do get a $10 allowance from my grandpa, and I did tell my mom that would take care of a small percentage of the stuff. I'm going to try to start walking some neighborhood dogs if anybody's interested, but I have no idea how to approach that. I can put up posters around the area, but maybe it would be better if I went door-to-door.
Quote:
Originally Posted by Roxyluvsme13
Print it out.
Don't have a printer either :\ I've told her about everything in this thread though.Quote:
Originally Posted by Kfamr
Maybe if you make a Power Point? That's what I'm doing. I'm putting all the information from this thread, plus the price of the food etc. I have 8 slides and I'm hoping to show it to her tommorrow.
I'll make you an "everything you need to know about raw" info packet and send it to you :pQuote:
Originally Posted by Roxyluvsme13