-
I shop at different places but do get most of my non-perishables at Walmart. You just can't beat their prices on that stuff. I usually spend about $100/week for hubby and myself and so that averages out to about $400/month. I spend about $100/month on the furkids' food, so I guess my total is just about $500/month to keep all six of us all alive and kicking. :) We eat out or get take-outs about once a week but I haven't added that in to my total.
-
I buy ultra heat treated long life milk, lasts for at least nine months unopened then the usual week in the fridge.
-
maybe $300-$400 including dog and critter food. thats combined for me my mom, 6 dogs, 2 guinea pigs, 1 rabbit, 6 gerbils, 1 snake, 1 bird.. we could never afford some of the amounts I am seeing here.
-
Hmm i am still amongst one of the highest spenders on grocery items it appears, i say good on you if you can eat well,and healthy for less, well done, you know we live on one income and it is not considered a high income at all, we do have a low mortgage though,well by NZ standards at only 354 dollars a month, so that helps heaps.