Originally posted by DogLover9501
Micki-I was wondering that! I was thinking well if I buy him some food that doesn't satisfy him..nutrition-wise, he'll need more of it. But with the Wellness, I was paying $70 a sack, this way its about $40 or so...I think, and the biggest sack lasts him about 2-3 months(well the Wellness did) so this stuff will probably last 1 month and a half-2 months, So even though is doesn't last as long, we can spend the gas money we would have spent on the Wellness, to get Purina more often(Only one pet store here carries Wellness, and so we would drive about an hour or so to get it)

Ack--sorry for rambling
$70 a sack?!?!?! I think I pay 42 for the 30# bag here! And after 8, I get one free. We have a cool specialty store in Plano that I shop at.