Quote Originally Posted by Medusa View Post
And there is one of the main differences. Vending machines in school? Never! We weren't allowed to eat anything, even chewing gum, except in the cafeteria (we still weren't allowed gum there either) but in elementary school, we were sent home for lunch. I don't know how much gasoline was when I was a kid but when I became a teenager it was around $.32 a gallon. Can you imagine?
We too werent allowed to eat except for in the cafeteria. gum chewing was allowed except for in class an if the older kids lived close enough to walk or ride their bike an make it back before the class bell they could go off campus to get lunch or stay an eat the school food.

however i dont remember vending machines being there up until high school an also dont remember the gas prices but i cheated an used this site for an idea of thens an nows.

but wow $.32 a gallon... where has the time gone