LOL,

I eat tortillas by the dozen. I usually buy the store bought packages of 30 count.

Those cost about 4.50 a pack.

I think a package of flour cost me 3.29 and a can of baking powder 1.29

4.60 total. I got almost 4 dozen tortillas out of the bag. The cost will go lower
because I am looking at a 10-25 lb bag of flour, a storage container for the flour and more baking powder.

I had a thought about adding a handful of cheese to a batch to see how they come out. I have also seen wheat and and other tortillas with sundried tomatoes added to them. I haven't priced what a 'specialty' tortilla would cost, but I can bet that it would not be that hard to make up a batch with a few twists of my own.

-----------

All the batches I have made have been halved- one half goes into the fridge and later, I was able to pull out a few premade balls of dough, roll them out-the cold dough really doesn't need a floured surface, I just pull out the chopping board and my rolling pin, heat up a non stick skillet and I have hot tortillas in a few minutes-and I am snacking!

Nothing like a hot one with real butter melted on top.

I can really see myself making a batch a few times a week now!

-----------

One thing about rolling out your own tortillas is the geographical aspect of it.

I rolled out Australia the other day, North America and Iceland.

I have seen a torilla press at a local store, but isn't that cheating?

Plus, I am looking for a saint or religious figure on the surface of any that I cook....I will let you know when it happens!