Originally posted by binka_nugget

Give your dog a bone was a good starter book for me. I learned a lot from the internet too (the rawdogs community on LJ is awesome).


I only have two shelves for their food and right now, I'm paying roughly the same price as I was paying for kibble. I buy premade raw (mixed veggies and fruits).. I'm sure it would be cheaper if I bought in bulk. It would be even cheaper if I did everything myself (I'm too lazy ).


Your pups should be fine if you choose to do this. My boys get two meals a day and at least one of those meals is always chicken (bones). It's cause chicken's cheap, and it's easiest for me to find chicken bones. I read somewhere that chicken is one of the better meats to feed too.
Thanks for the info. When you say you buy the premade raw, what is that?
Is that like a frozen pack of mixed viggies or is made just for dogs or what? That seems like an easy way to do it thats for sure. I don't blame you. lol