I'd take a poll of 2 to see why they're tired when they get home, but I wouldn't need to, I know the answer from experience. They are very physically active, and the school system supports that activity.
As to healthy food being more expensive? I disagree. Junk food is easier, takes less prep, but I can make a batch of chili (just to use an example, there are many) that will be good for several meals for less money than one dinner at McD's. The big difference? Time and planning.
Bookmarks