Quote Originally Posted by bckrazy
When I buy kibble, it's usually Taste of the Wild, which is under $2/lb (30 lbs = $40). Pedigree is what, $1/lb? Even if it's less than $1/lb, it's 200-250 calories per cup. TotW is double that in calories, plus, it is grain-free... so your pup will be digesting much more of it. I would expect 1 cup of TotW or a similar food to equal 3 cups of Pedigree, so in the end, Pedigree is the rip-off. You're feeding double or triple the amount of food (with most of it coming out the other end) and not paying that much less. That's not even counting the elimination of Vet bills for gastro issues. I totally understand buying what you can afford... but, really, a price tag is only a very small peice of the puzzle.
This is really a good way to look at it. I've never actually broke it down that far. I've always known you'd feed less of a higher quality food.. but didn't do the math. Good post! =)