I did the math. And I suck at Math.

But in the homemade laundry soap it equals out to roughly a .01 a load.

I saw an ad for Gain/Cheer in the paper 20-32 loads jugs 2 for $9. That equals out about .07 per load.

From this particular Site. They have 64 oz (640 loads) of soap nuts for $58 which equals about .10 a load.
https://store.naturoli.com/home.php

Ordering Tide from Amazon.com
http://www.amazon.com/dp/B000KA8XUO?...0&linkCode=asn
4 jugs of the ultra tide - equals 208 loads for $72 is about $.28 a load.
Anyone that wants to check my math - I'd appreciate it!