Lets see...

Dog food for three 47-75lb dogs: $50 for ever 35lbs of food.
I haven't really payed attention how much a 35lb bag lasts us.

I've spent atleast $150 on crap they don't need while on vacation.
About $20 just on my aunt's puppy that we're staying with.
Their shampoo and conditioner is originally $10 a bottle - we pay $3 something though.
New collars every few months - anywhere from $10-$40 on collars for all three.
New toys can range from $1-$50.
New treats (because they have to try every treat on the market) $2-$50

Everytime we go to the vets it's usually $200 min. PER dog for each visit.


Gosh I could go on and on!


The fact is. We can buy the bare minimum but the joy my dogs bring in our lives they deserve the best they can get. If that includes driving 20+ miles just to purchase the more expensive, healthier food compared to up the corner buying Kibbles & Bits - SO BE IT!

I adopted them promising to take care of them

There are just so many people stuck back in the days when it comes to many thing, not just pets.


With internet, computers, cameras, televisions, good vehicles, etc.. those would be the first things to go if we needed money to pay for an emergency. A living being comes before ANYTHING in my heart.

I would sell the clothes off my back if I had to.