Quote Originally Posted by anna_66
I have to say one of the best cheapest foods I've fed is Diamond. I think it was around $25/40lbs. Not a bad price.
Diamond is OK but a lot of their formulas contain by-products, and all contain lots of fillers. That's what I had Charlie on before switching to ProPlan (and now to Nutro) and it gave him the WORST gas and he was SO itchy. Sure its cheap and you can get it even cheaper by going to the farmer's market (I know in St. Charles you buy one 50lb bag, get one free) but the quality in a lot of the forumulas lacks a lot.

Though their Lamb & Rice isn't too bad, ingredient-wise, the other formulas are.