Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: How Much Does Your Dog Food Cost?

  1. #1
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Saskatoon
    Posts
    2,863

    How Much Does Your Dog Food Cost?

    Ok, well I was just wondering something.

    How much does your dog food cost, how big is the bag, how long does it last, and what kind is it?

    And if you don't feed your dog bagged food...well you can give an estimate, otherwise it doesn't matter. Thanks, I just want to get some ideas on how much money I should be saving for Major's food.

    -thank you Poppy for the avatar.


    R.I.P. Hanson. You will never be forgotten, and we await the day to see you once again. The imprint you left on my heart will never fade - your big beautiful brown eyes, your big soggy kisses...

  2. #2
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Ontario, Canada
    Posts
    187

    cost of food

    I just started my Lab , Tawny on a new product "Potatoe and Duck" its $50 cdn for 17lbs. Its quite alot but boy does she like it.

  3. #3
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    North East Ohio
    Posts
    11,760
    I feed Pro Plan Sensitive Stomach.

    A 37.5 pound bag is $31.99 and it lasts 3 weeks. I mix in a very small amount of canned. One can is $1.09 and it last 3 feedings.

    So... on average it costs me about $16/week to feed my pups.

    (not to mention treats and pig's ears... and all the other good stuff in life.....)
    ~Angie, Sierra & Buddy
    **Don't breed or buy while shelter dogs die!**

    I suffer from multiple Shepherd syndrome



  4. #4
    Join Date
    Oct 2000
    Location
    U.S.A.
    Posts
    8,039
    I feed Canidae:
    The place I purchase it, has
    a good price:
    20 pound bag is $17.99,
    I think the 40lb bag is around $27.00.

    (they get a little people food mixed with their kibble)


    ----<---<--<{(@

  5. #5
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Northern Canada
    Posts
    5,530
    I feed Acana Premium. It costs me 35 bucks for a 40 bag which lasts two days!!!

    I also feed meat and fish, but I get most of that for free.
    If you are lucky enough to find a way of life you love, you must find the courage to live it.
    --John Irving

  6. #6
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    State College, PA
    Posts
    5,911
    I feed 3 of mine Sensible Choice, which costs a little under $20 for a 20 pound bag--it lasts 2 weeks.
    Riley gets Science Diet OC, which costs about $25 for a 20 pound bag, and it lasts a month.
    Emily, Kito, Abbey, Riley, and Jada

  7. #7
    Join Date
    Aug 2002
    Location
    Upstate NY
    Posts
    8,040
    Maria, just wondering, didn't you feed major a raw diet? Or am I thinking of another lab owner?
    I was just curious cause if you did & now are thinking of a bagged food, if I can ask, why?
    I am thinking about switching my dogs to raw so any insight would help?


    Anyways I feed canidae, I get it for about $32 for 40lbs (depending on where I buy it). It lasts me about a month.

    My dogs also get some raw meat everyday & sometimes other people food which I would GUESS is ABOUT $30 a month.
    Soar high & free my sweet fur angels. I love you Nanook & Raustyk... forever & ever.


  8. #8
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    Sask. Canada
    Posts
    6,001
    I feed RAW, lets see, we get most of our bones for free from the butcher. they get turkey when it is on sale, and they get chicken often, we get chicken backs and necks from another butcher for $5 for a great big box of em. we also buy chicken thighs from the grocery store often, that stuff is really cheap though, but I dont knwo the exact amount, 1 box of those feeds 5 dogs for 3-4 days, the free bones last about a month depending on how many we happen to take at one time. the cheickan backs and necks last several days at well cuz those are for the little dogs not the big ones lol. the veggie slop is made from the same veggies we eat so that does add to the cost, also blended in is berries that have started to go bad, and tops and peelings of fruits and veggies, so nothing is waisted. so approx.$10-15 added to regular people shopping costs feeds 5 doggies for a month or more
    Shayna
    Mom to:
    Misty-10 year old BC Happy-12 year old BC Electra-6 year old Toller Rusty- 9 year old JRT X Gem and Gypsy- 10 month ACD X's Toivo-8 year old pearl 'Tiel Marley- 3 year old whiteface Cinnamon pearl 'Tiel Jenny- the rescue bunny Peepers the Dwarf Hotot Miami- T. Marcianus

    "sister" to:

    Perky-13 year old mix Ripley-11 year old mix

    and the Prairie Clan Gerbils

  9. #9
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Saskatoon
    Posts
    2,863
    Nope, I don't feed Major raw. He eats Ol' Roy, and as soon as his bag runs out (or is getting close) I want to switch it. I think I will feed him Purina ONE or I might try the raw, but I want to be doing it right. Cali - any links about raw would help me, if you have them of course!

    -thank you Poppy for the avatar.


    R.I.P. Hanson. You will never be forgotten, and we await the day to see you once again. The imprint you left on my heart will never fade - your big beautiful brown eyes, your big soggy kisses...

  10. #10
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    Sask. Canada
    Posts
    6,001
    guster_girl is the one who feeds raw to her yellow lab puppy Finn

    Maria I dont have any links because I lost them all lol when my computer got a virus a few weeks ago it killed the comuter and the hardrive needed wiped, I lost everything, including the RAW diet links I had lol but I will try to find em again for ya
    Shayna
    Mom to:
    Misty-10 year old BC Happy-12 year old BC Electra-6 year old Toller Rusty- 9 year old JRT X Gem and Gypsy- 10 month ACD X's Toivo-8 year old pearl 'Tiel Marley- 3 year old whiteface Cinnamon pearl 'Tiel Jenny- the rescue bunny Peepers the Dwarf Hotot Miami- T. Marcianus

    "sister" to:

    Perky-13 year old mix Ripley-11 year old mix

    and the Prairie Clan Gerbils

  11. #11
    I feed Natural Balance and it's $21 for a 17 lb. bag (I think). They also get a small amount of canned food mixed with their dry, but I don't remember how much that costs. I'm not sure how long it lasts me, I just get more when I need more.
    - Kari
    skin kids- Nathan, Topher, & Lilla


  12. #12
    Join Date
    May 2003
    Location
    Vancouver, BC
    Posts
    6,738
    It costs us about $50 (Canadian) for the largest bag of Chicken Soup. I can't remember how big it is exactly though. It lasts us about 2 months.

    I'm thinking of switching back to raw though. Kaedyn's teeth are going horrible and Kai's teeth, which were once tarter free, are now gross and full of plaque. They're both starting to itch pretty badly too.

    MariaM, here are a whole bunch of raw feeding links. Some might be against the diet though.. I try to research both sides of the fence.

    http://www.willowglen.com/barf.htm
    http://www.barfers.com/
    http://www.fuzzyfaces.com/lfood2.html
    http://www.mad-cow.org/~tom/cats_bse_rend.html
    http://www.barfworld.com/
    http://www.api4animals.org/doc.asp?ID=79
    http://www.ferretlove.co.uk/barflink.htm
    http://www.njboxers.com/faqs.htm
    http://www.fila.org/peak/dirtydogs.htm
    http://www.thepetcenter.com/xra/bonecomp.html
    http://theduckeepond.net/NatSea/dietcomp.html
    http://budgies-n-tiels.com/articles/dogdiet.html
    http://www.secondchanceranch.org/rawmeat.html
    http://www.lepus.reach.net/NRS.html
    http://www.rawdogranch.com/
    http://www.rawfeddogs.net/index.php
    http://www.simplyschnauzer.net/sshnnutrition.html#BARF
    http://www.thepetcenter.com/imtop/wolfexrep.html
    http://www.thepetcenter.com/imtop/bones.html

    Kai [Sheltie], Kaedyn [Sheltie], Keeva [Malinois], Kwik [Malinois]

  13. #13
    Nutro's natural choice-40lbs bag for $38 and up depending on where I buy it.
    Last edited by Toller 42; 08-04-2004 at 04:44 PM.

  14. #14
    Join Date
    Feb 2003
    Location
    BC Canada
    Posts
    8,019
    20$ for a 10lb bag.
    Rainbowbridge- Tikeya 'forever loved'
    Owned By Luna, Prudence, and Raven

  15. #15
    Join Date
    Feb 2001
    Location
    Greenville, SC, USA
    Posts
    17,925
    Ours is $54.99 for 40 pounds, including shipping. I buy 80 pounds per month, but probably use 60. I like having some extra on hand, just in case, so we don't run out. I am on automatic shipment with Flint River Ranch so I don't have to haul it myself, the poor UPS man does.

    My dogs (all 4) eat the Senior Plus formula.

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 10-15-2009, 02:18 PM
  2. How much should tailors cost?
    By Pembroke_Corgi in forum General
    Replies: 5
    Last Post: 01-10-2008, 09:01 PM
  3. how much would it cost???
    By angelbow20 in forum Dog Health
    Replies: 7
    Last Post: 11-08-2006, 07:57 AM
  4. How much does it cost?
    By coco-bean in forum Dog General
    Replies: 15
    Last Post: 09-03-2006, 10:46 PM
  5. how much does it cost to get your dog neutered?
    By jagsjorge in forum Dog Health
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2006, 08:24 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Copyright © 2001-2013 Pet of the Day.com