Results 1 to 8 of 8

Thread: Groceries you're wasting your money on

  1. #1
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Alberta, Canada
    Posts
    22,005

    Groceries you're wasting your money on

    http://ca.finance.yahoo.com/news/gro...190021757.html


    With the average North American family spending around $500 per month on groceries, there are plenty of places for your food budget to stealthily creep up.


    • View PhotoREUTERS - A man walks out of a grocery shop in central Barcelona July 31, 2012. Capital flight from Spain gathered pace in May and the central government deficit rose further above target in June, taking the …more



    Saving & Spending »



    More saving money...



    With the average North American family spending around $500 per month on groceries, there are plenty of places for your food budget to stealthily creep up. Before your next trip to the super market, consider how much of your budget is consumed by food purchases and examine which specific buys are eating up the most cash. You may be surprised to find out why your grocery shopping sprees are becoming more and more expensive.

    Money-Wasting Food Purchases
    The majority of your purchases at the market are food rather than beverages or inedible products, meaning this is the category you'll need to keep a close eye on. Are you falling into one of these budget-busting traps?

    Healthy Snacks
    Eating healthy is clearly an important goal and may be worth the price bump (if your budget allows), but before you fork over the extra money for granola snacks, baked chips, multigrain bread and other popular items, be sure the product you want is actually what you're getting. Many products labeled multigrain may sound healthy, but can actually be made with bleached white flour. Baked chips may use less fat, but many contain the same amount of salt and sugar as regular chips. Similarly, granola is another popular choice for a quick healthy snack, yet can contain hundreds of calories you never expected. If you're going to spend the money on healthy foods, always take the time to read nutritional information on each item and ensure you're getting exactly what you pay for.

    Individual Servings
    A single serving of yogurt, chips, cookies or other snacks may be convenient, but it's also costing you. Take a look at the price per unit of many of these items and you'll notice they far exceed the cost of standard packaging. Buy regularly packaged items and separate them into Tupperware or snack bags when needed for travel.

    Pre-Made Meals
    Ready-made sandwiches, dinners and picnic foods are an incredibly tempting option, but they're also a great way to waste money. Resist the urge to grab a pre-made deli meal and opt for making your own at home.
    Meat
    You may crave a steak, chicken cutlet or pork chop for dinner, but meat also increases your monthly grocery budget. Consider cutting meat from one to several meals per week in exchange for less expensive options like pasta, soup or salad.

    Budget-Sucking Drinks
    Staying hydrated is incredibly important, but it doesn't have to be expensive. Make sure you're not picking up extra expenses (or calories) when you shop for beverages.

    Fancy Bottled Water
    Designer water has become a staple of foodies, health nuts and eco-conscious shoppers, but often these high-end drinks are overpriced for nothing more than an attractive bottle. Before you pay up to $4 per bottle for imported water, try local or store brand options. If you like the taste, you may save hundreds or even thousands per year. Using water filters and reusable bottles at home is another great way to skip these pricey drinks.

    Soda Cans
    If you can't go without a bubbly beverage, consider switching from cans to bottles. Two-liter bottles of soda are often cheaper than packs of cans. Just be sure to tightly close the cap after each use so the soda retains its crisp carbonation.

    Vitamin Enriched Water
    Vitamin enriched waters may sound like a nutritious choice, but many contain as much sugar as a can of soda. Drink plain water for a more nutritious and less expensive choice. You'll be doing your body and your wallet a favor.

    SEE: WaterSense: Saving Water And Money

    Don't Pay More for Non-Edible Products
    The thought of shopping at several stores for all your groceries may be tiring, but sometimes it's the best way to save money. Just because you can find something at your local grocery store doesn't mean you should buy it.

    Beauty Products
    One lip gloss here and one face wash there may not seem like an extravagant expense, but grocery stores are typically the worst place to buy beauty products. They're often far more expensive than when purchased at drug stores, online or at discount "big box" stores.

    Cleaning Products
    Even on sale, grocery store cleaning products may be several dollars more expensive than at drug stores, discount "big box retailers" or online. You can also make your own household cleaners with baking soda and white vinegar.

    Novelty Items
    Grocery stores are packed with conveniently placed novelty items. From tiny frying pans to children's toys, every aisle holds a potential money-wasting trap. Resist the urge and at least take some time to decide if you actually need a small container for microwaving scrambled eggs.

    The Bottom Line
    When shopping for groceries, the money saving begins at home. Make a list, plan out meals and look through your kitchen. Going into the store already knowing what you do and don't need is the best way to prevent unnecessary purchases. Don't be tempted by cute products, pretty bottles or impulse snack foods. Always try to find household cleaning and beauty products at other stores for a better price.
    "Do or do not. There is no try." -- Yoda

  2. #2
    Join Date
    Aug 2000
    Location
    Middle of Germany
    Posts
    8,761
    I'm wasting too much money on chocolate. I could save a lot of money if I wasn't such an addict for Ritter Sport chocolate!

  3. #3
    You had to mention ritter sport bars, didn't you?

    The chocolate with mint filling bars are .......evil.
    The one eyed man in the kingdom of the blind wasn't king, he was stoned for seeing light.

  4. #4
    Join Date
    Aug 2000
    Location
    Middle of Germany
    Posts
    8,761
    Quote Originally Posted by Lady's Human View Post
    You had to mention ritter sport bars, didn't you?

    The chocolate with mint filling bars are .......evil.

    They just make the best chocolate!

    My faves are Extra Fine Milk Chocolate, Alpine Milk Chocolate, Strawberry, Whole Hazelnut, Marzipan, and the Olympia Edition.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2002
    Location
    Cincinnati, Ohio USA
    Posts
    11,467
    I have been toying with the idea of creating a $100.00 a month budget for J and I (pet food...eh...can't do much about that!). Think that is possible? It will probably mean *I* eat poorly and J eats like the champ he is.

    I would want everything but pet related products in that $100. I think wine will be the first thing that gets cut of the list.

  6. #6
    Join Date
    Aug 2000
    Location
    Middle of Germany
    Posts
    8,761
    Quote Originally Posted by Cataholic View Post
    I have been toying with the idea of creating a $100.00 a month budget for J and I (pet food...eh...can't do much about that!). Think that is possible? It will probably mean *I* eat poorly and J eats like the champ he is.

    I would want everything but pet related products in that $100. I think wine will be the first thing that gets cut of the list.

    Since I'm really poor now, I tried to spend not more than 100 € (which is $123 US) on food, but for a couple of months, it's no longer working. I'm usually ending up with about 130 € ($160 US); I figure the prices for groceries have risen. I really need to cut down my chocolate and icecream comsumption, especially as it's contantly terminating my plans on going vegan. On the other hand, vegan products are even more expensive and I couldn't affort them. Go figure the moral dilemma I'm in.

  7. #7
    Join Date
    May 2002
    Location
    Ploss's Halfway House for Homeless Cats
    Posts
    18,311
    I'm on a very tight budget. When I need staples such as cleaning stuff, paper towels, I go to the "Dollar Store" A lot cheaper. I make my own glass cleaner with ammonia. That's all Windex is, ammonia and coloring. Sometimes my daughter and I will go to Sam's Club and split a big order. I haven't eaten red meat in over two months. I try to buy Morningstar Farms meatless grillers whenever they're on sale too, cuz they can be expensive ($6.99/box).

    As far as other groceries like chicken, shrimpies (for Bartie) coffee creamer and stuff, I shop at either Aldis, or Shop Rite (they have senior day, 5% off your entire order on Tuesdays). I spare no expense when it comes to my cats though. I have two cat fountains with filters. I was finding that the replacement filters were expensive. So I went to the pet store and got a container for charcoal that they use in fish tank filters. I simply replace the charcoal in the filter. MUCH cheaper!!

    I do not drink soda at all. I drink ice water. Better for you and costs nothing.

    Rest In Peace Casey (Bubba Dude) Your paw print will remain on my heart forever. 12/02
    Mollie Rose, you were there for me through good times and in bad, from the beginning.Your passing will leave a hole in my heart.We will be together "One Fine Day". 1994-2009
    MooShoo,you left me too soon.I wasn't ready.Know that you were my soulmate and have left me broken hearted.I loved you like no other. 1999 - 2010See you again "ONE FINE DAY"
    Maya Linn, my heart is broken. The day your beautiful blue eyes went blind was the worst day of my life.I only wish I could've done something.I'll miss your "premium" purr and our little "conversations". 1997-2013 See you again "ONE FINE DAY"

    DO NOT BUY WHILE SHELTER ANIMALS DIE!!

  8. #8
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Delaware, USA - The First State/Diamond State - home of The Blue Hens
    Posts
    9,321
    I spend on the average of $200-250 per month - and that doesn't include Myndi's prescription food. I try to buy store brands whenever possible, tho some of those items just don't cut it, and I will buy a favorite major brand. Cleaning products and paper goods really jack the bill up when I need to purchase those. I always buy my meat, eggs, butter, vitamins, and a few other things at Sam's, since they are so much cheaper.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Wolfy ~ Fuzzbutt #3
    My little dog ~ a heartbeat at my feet

    Sparky the Fuzzbutt - PT's DOTD 8/3/2010
    RIP 2/28/1999~10/9/2012
    Myndi the Fuzzbutt - Mom's DOTD - Everyday
    RIP 1/24/1996~8/9/2013
    Ellie - Mom to the Fuzzbuttz

    To everything there is a season, and a time to every purpose under the heaven.
    Ecclesiastes 3:1
    The clock of life is wound but once and no man has the power
    To know just when the hands will stop - on what day, or what hour.
    Now is the only time you have, so live it with a will -
    Don't wait until tomorrow - the hands may then be still.
    ~~~~true author unknown~~~~

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Copyright © 2001-2013 Pet of the Day.com