No more half gallons. They are all 1.75 quarts! And the price STILL went up.
No more half gallons. They are all 1.75 quarts! And the price STILL went up.
.
I noticed that my hands were getting bigger and ice cream sandwiches were getting smaller!
Last edited by RICHARD; 07-06-2008 at 03:02 AM.
The secret of life is nothing at all
-faith hill
Hey you, don't tell me there's no hope at all -
Together we stand
Divided we fall.
I laugh, therefore? I am.
No humans were hurt during the posting of this message.
Yeah, noticed that a while ago. I don't have a big problem with companies making smaller packages rather than raising prices. And around here you can still find ice cream on sale for about $2.00 for 1.75 quarts, almost any brand you want is on sale somewhere.
I like sherbert....The local warehouse grocery sells quarts, 2/3.00.
Today the price was 4/5.00. It's not bad stuff and compared to the prices of the name brands, really cheap!
Yeah food costs are really going up lately... =/ Of course, pay isn't, go figure...
But you did remind me that we have tubs of mint chocolate chip upstairs... yum!!
And what used to be an 8-ounce cup of yogurt is now a 6-ounce cup and costs the same amount, if not more![]()
Praying for peace in the Middle East, Ukraine, and around the world.
I've been Boo'd ... right off the stage!
Aaahh, I have been defrosted! Thank you, Bonny and Asiel!
Brrrr, I've been Frosted! Thank you, Asiel and Pomtzu!
"That's the power of kittens (and puppies too, of course): They can reduce us to quivering masses of Jell-O in about two seconds flat and make us like it. Good thing they don't have opposable thumbs or they'd surely have taken over the world by now." -- Paul Lukas
"We consume our tomorrows fretting about our yesterdays." -- Persius, first century Roman poet
Cassie's Catster page: http://www.catster.com/cats/448678
It ain't just ice cream doing that...
Aunt recently went to store for a gallon of milk. She noticed her usual brands label looked a bit different and the jug was shaped a bit different too. In looking on the label they were NOT a full gallon of milk, but the price was $.50 higher! She bought a different brand for same price which was a full gallon.
I used to buy Tide liquid in a 300oz size bottle for anywhere between $16-$20 now I have to pay between $18-$22 for a 150oz bottle!!!
I could go on all day but it really ticks me off. Bad enough to raise prices, but to downsize the product AND raise prices makes me crazy.![]()
![]()
RIP Dusty July 2 2007RIP Sabrina June 16 2011
RIP Jack July 2 2013
RIP Bear July 5 2016
RIP Pooky June 23 2018
. RIP Josh July 6 2019
RIP Cami January 6 2022
Remember, farmers are affected by the rise in fuel prices as much as - if not more than the rest of us. Add the effects of weather-related crop failures, transporting that food from wherever it was made to where it gets [produced, the cost of packaging ...
Not that I am happy with rising food costs, but I think many don't think of what goes into getting to the supermarket shelf!
I've Been Frosted
He heee.
What got me was they made it LOOk the same, so you had no idea the size changed. When they change a formula, they boast, NEW AND IMPROVED. When they change the label, you see ads, "NEW LOOK GREAT SAME TASTE!" But change the size and . . . it just quietly appears on the shelves.
.
I don't have a huge issue with the fact things are going to cost more with the fuel/crop failures etc. The issue I have is the changing of the size in addition to the rising prices.
I agree though, I didn't realize 'gallon' was negotiable or any other 'standard' size of measure.
![]()
RIP Dusty July 2 2007RIP Sabrina June 16 2011
RIP Jack July 2 2013
RIP Bear July 5 2016
RIP Pooky June 23 2018
. RIP Josh July 6 2019
RIP Cami January 6 2022
Copyright © 2001-2013 Pet of the Day.com
Bookmarks