-
I probably spend only around $50 for my two, but I feed 5 or 6 outdoors too, so my cost is probably around $120 to $140.
My big expense is HAM. Connor and Ally each get some when I leave in the morning, and at bed-time. It costs me another $40 per month.
-
I think I spend around 10$ a month or sometimes a little more.
-
I buy Techni-cal for my two and it costs $16.99 a bag. The bag usually last me a month and a half or a little longer. I also buy them whiskas pouch food. They share a pouch every morning so at $0.48 the total I spend each month is approximately $35.00.
-
About $50 for my two, but that includes Trevor's special Diabetic Purina DM which I have to buy at the vet's.
-
A regular sized bag of Iams hairball treatment bag (sorry I don't know the lbs) is about $13 and one can ALMOST get us through the month, but we usually end up getting two so that's $26 plus they get Fancy Feast wet food twice a week and that is .78 cents a week plus treats, we go through about a bag a week and it's $1 a bag, so it's roughly $34 a month.
:D
-
Since Ali is a diabetic she eats special food...Purina Canned DM (Diabetis Management). It's $22.82 for a case (24 cans). She gets 1 can per day (1/2 in the morning and 1/2 in the evening).
Jack eats dry food...I think it's about $10.00 for a bag. A bag usually lasts about a month.
So if you do the math, it's about $28.50 per month for Ali's food, plus $10.00 for Jack's food...we spend about $40.00 per month on cat food.
-
Let's see......we probably spend at least $300 a month, if not more. Have never really averaged it out. We buy for our 17 at home and the 35-40 park cats.:eek:
-
Wow! That's a lot of money for food. But Kelly, don't forget to factor in the raw food for Micah as well! He still is on raw, right?
I guess Nakita isn't a really good comparison. I usually buy 2 different brands of dry cat food (2 x 5lbs) and I buy 4 x 5oz cans of wet food.
one 5 oz can of wet food lasts Nakita 5 days, and she eats 1/5 - 1/4 dry food a day. So the dry food last a long time!! And I buy the wet food once a month. I've never really measured how long the bag lasts, but it seems like it lasts almost forever. ;)
-
For the Found cats , it comes to about 75 dollars a month! Oi Ve , now wonder they are on the Tubby Side!
-
I would say at the most $22 a month...but it could even be a little less. I will have to mark on the calendar when i start them on a bag and when i have to buy more...never really checked how much they go through in a month, just buy as i need it.