Originally Posted by ILoveMyAbbyGirl
The answer to the first one is b=2a+11. Simply just solve for b. They give you b-3=2(a+4). Add three to both sides to get b=2a+8+3. Add together and get b=2a+11.
The second one, you could set up as a ratio. p over r (it takes p pounds to plant r rosebushes) equals x over m (x number of pounds to get m number of rosebushes). So it should look like p/r = x/m . Cross multiply (p times m and r times x) and you will get pm = rx. Divide by r and get (pm)/r.
Third: Like Jess said, divide d by five, and you will get d/5. Then multiply by 100 to get the cents. You would get 100d/5. That is the price in cents for ONE BOOK. You need SEVEN. So you will multiply by 7, and get 700d/5.