Log in

View Full Version : Guess what happened today!



catnapper
12-09-2004, 02:52 PM
I asked mom yesterday if she could get me into her work before Christmas to sell the candy wreaths. She works in a cafeteria which every year has vendors come in right before Christmas to sell crafts and interesting items you can't find in stores... anyway, she called me back today saying that when she asked her boss this morning he said "no, its all full" then a few hours later, he told her that there was a cancellation, and since I am her daughter I get in for a flat fee of $25! Yippie!

Oh exciting! how many wreaths should I take? What should I price them at? They cost me about $10 each to make - that includes the brass rings, the candy, and bow. They take about half an hour to make. What seems to be a fair price? I have two sizes... small measures about 10" round including the candy, and the large is about 12". I have an idea in mind, but won't reveal it until I hear what others have to say. What sounds fair to you?

I REALLY could use the extra money right now! I am trying not to get my hopes up in case I go and sit there all day not selling a single wreath. Send those prayers, good thoughts, and selling vibes!

ramanth
12-09-2004, 03:02 PM
I suck at pricing so I'll just say, GOOD LUCK!!

Got any pictures?

GraciesMommy
12-09-2004, 03:31 PM
Oh, I dont know either!! If they cost $10 to make..maybe $15 - $18 But I don't know if folks will pay that much for candy..you never know about those kinds of things but I hope they sell good for you!

DogLover9501
12-09-2004, 03:40 PM
I don't know about prices either, but I also want to say Good Luck!!!

catnapper
12-09-2004, 03:41 PM
I was thnking $25-35! :eek: Hubby sold a few at school for $30. Hmmm... now I really need to think! If I sell them for $15-18 a piece I won't make any money. I have to take into consideration my flat fee for the table, gas to get to the sale, the turnpike fees, the gas to get to the store to buy the candies, etc. So really, my cost is more like $15 a piece if I consider all that stuff. Not even including my time (the whole half hour :rolleyes: )

Just so everyone knows, there is at least 200-300 pieces of candy on each wreath, so its not just a few pices. We saw 4 little snickers bars in a cheap mug for $6. This is 50 times that much candy. I don't know what to say! HELP!

dukedogsmom
12-09-2004, 04:15 PM
I would start at $25. I think that's reasonable for all that candy. Wish I had one here. Good luck! Hope you make lots of money.

sammy101
12-09-2004, 04:17 PM
i would probably start at $15,if your selling them at a school,ths probably how much ill buy them for!;) :p

RICHARD
12-09-2004, 04:20 PM
The you cannot put a price on labor and the time that
you put into them...


Charge 30-and as Xmas gets closer drop the price a bit...people always go for the homemade stuff as the time gets short....

Those are unique, one of a kind craft things that people always fall in love with....

Good luck....

Karen
12-09-2004, 04:20 PM
Not $15 - you wouldn't be compensating yourself for your time! Sell them at $25 a piece for the small, $30 for the larger. All that candy and effort are worth that!

Barbara
12-09-2004, 04:30 PM
I would not go lower than 22 and 28. They are very beautiful and decorative- as if they were made out of Venetian glass.

jenfer
12-09-2004, 05:24 PM
$25 for a small one and $30 for a large one.

green_chameleon_girl
12-09-2004, 08:44 PM
I think you should sell the small one for $15 atleast and the larger one 20 to 25 dollars;)

Tonya
12-09-2004, 08:50 PM
I saw them, they are beautiful! I'd sell them for at least $25 and $30. You can always lower the price if you aren't getting any bites.

Tina
12-09-2004, 09:02 PM
I asked my husband since he makes stuff and sells stuff alot.

He said anywhere between $25-$30.